SMC - Sheet Moulding Compound

SMC - Sheet Moulding Compound (Sıcak pres kalıplama pestili)

Büyük parçalar ve yüksek mukavemet gibi ihtiyaçların bulunduğu durumlarda kullanılan SMC sıcak kalıplama pestilinde cam elyaf oranı %10 - %50 olarak üretilebilir. Elyaf uzunlukları BMC hamuruna göre daha uzundur (25mm).

SMC üretim prosesi, macun kıvamındaki polyester bazlı (Epoksi ve vinilester bazlı SMC üretimi de yapılabilmektedir.) matriksin iki film arasına roving cam elyafın kırpılıp rastgele dağılması ile sandviç yapıda sıkıştırılması sonucu pestil elde edilmesi ile gerçekleşir.

SMC hamur üretiminden hemen sonra olgunlaşma/kıvamlaşma süresine ihtiyaç duyar. Hem olgunlaşma hem de saklama sıcaklıkları 10 °C - 25°C aralığında olmalıdır. Raf ömrü ise üretimde kullanılan filmin gaz geçirgenliğine göre 2 ila 4 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca depolama sıcaklıklarından daha yüksek sıcaklıklarda ürünün raf ömrü azalmaktadır.

Takviye malzemeleri, reçine, dolgu malzemeleri, katalizörler, kalıp ayırıcılar ve raf ömrünün uzamasını sağlayan diğer katkıların birleştirildiği, tamamen bütünleştirilmiş, kolaylıkla pestil haline getirilebilen hazır kalıplama bileşimi olan SMC pestil, Ar-Ge tarafından tasarlanırken, ürün beklentilerine göre istenen ral koduna, yanmazlık sınıfına, elyaf oranına ve UV direncine göre dizayn edilebilir.

Elde edilen SMC Pestil, talebe göre koliye serme veya bobine sarma olacak şekilde ambalajlanır.

Firmamız bünyesinde bulunan 2 adet Schmidt Heinzmann SMC makinası ve otomatik dozajlama sistemi ile ayda 2.000 ton SMC pestil üretebilme kapasitemiz bulunmaktadır.

AVANTAJLARI

*Hafiflik
*Yüksek mekanik güç ve sertlik
*Yüksek yüzey kalitesi
*Düşük çekme
*Kimyasal dayanım
*Sıcaklığa ve hava koşullarına dayanım
*Kolay işlenebilme
*Metal insert kullanımına uygun

UYGULAMA ALANLARI

SMC kalıplama yöntemi yaygın olarak otomotiv, elektrik/elektronik ve yapı sektörlerindeki yüksek hacimli uygulamalarda kullanılmaktadır.
Başlıca uygulama alanları:
*Peyzaj ürünleri
*Çamurluk, kaput, far gövdeleri gibi otomotiv parçaları,
*Elektrik / Elektronik sektörü ( elektrik panoları, izolatörler )
*İnşaat sektörü
*Servis tepsileri
*Şehir mobilyaları (rögar kapakları, doğalgaz kutuları,mazgal…)