BMC - Bulk Moulding Compound

BMC - Bulk Molding Compound (Sıcak Pres Kalıplama Hamuru)
BMC hamur prosesi; reçine, katalizörler, pigment, kırpılmış elyaf, dolgu malzemeleri ve diğer katkı malzemelerinin Z-Blade veya Unimix karıştırıcıda karıştırılması ile gerçekleşir. Kırpılmış elyaf boyutları ürün ihtiyacına göre 3-6-12 mm olarak belirlenmektedir. BMC hamur prosesinde %10 - %25 cam elyaf oranı aralığında üretim sağlanabilmektedir. Malzeme yüksek ısı dayanımı, elektriksel özellikler, mukavemet ve rijitlik özellikleri ile tanımlanabilir.

BMC hamur Ar-Ge tarafından, yüksek sıcaklıklarda renk değişimi meydana gelmeyecek, korozyona, yanmaya ve UV etkisine dayanıklılık gösterecek şekilde formüle edilebilir.

Elde edilen BMC hamur, vakumlu gaz geçirgenliği düşük olan PE-PA poşetlere konularak metal dedektöründen geçirilir ve poşetler koliye konularak ambalajlanır.

BMC hamur üretiminden hemen sonra olgunlaşma/kıvamlaşma süresine ihtiyaç duyar. Hem olgunlaşma hem de saklama sıcaklıkları 10 °C - 25°C aralığında olmalıdır. Raf ömrü 1- 6 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca depolama sıcaklıklarından daha yüksek sıcaklıklarda ürünün raf ömrü azalmaktadır.

BMC hamurlardaki en önemli nokta, CTP uygulamasındaki taleplere uyacak en uygun maliyetle en iyi performansı sağlayabilecek özelliklerin ayarlanabilmesidir.
BMC hamurun enjeksiyon ve pres baskılarında uygulanabiliyor olması geniş bir ürün yelpazesine sahip olma avantajını sunar.

Firmamız bünyesinde bulunan 5kg/Şarj - 500kg/Şarj aralığında üretim kabiliyetine sahip 5 adet Z-Blade ve 2.000 kg/Şarj üretim kabiliyetine sahip 1 adet Unimix karıştırıcı ile ayda 1.000 ton BMC hamur üretebilme kapasitemiz bulunmaktadır.

AVANTAJLARI

*Karmaşık şekilli parçalarda kolay kalıplanabilme
*Düşük maliyetle yüksek performanslı ürün
*Yüksek mekanik güç ve sertlik
*Kimyasal dayanım
*Yüksek yüzey kalitesi
*Sıcaklığa ve hava koşullarına dayanım
*Metal insert kullanımına uygun

UYGULAMA ALANLARI

Başlıca uygulama alanları:
• Büyük veya küçük boyutlu ev aletleri parçaları
• Otomobil farları
• Devre kesiciler ve fırça sapları
• Pompa muhafazaları
• Elektrik izolatörleri