Hakkımızda

2003 yılında, kompozit sektöründe, termoset kalıplama bileşimleri üretmek üzere kurulmuş olan Literatür Kimya, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 10.000 m2 lik alanda, 3.000 m2 kapalı alan üzerinde faaliyetlerine devam etmektedir.

( BMC: Bulk Molding Compound & SMC: Sheet Molding Compound, CF-SMC: Carbon Fibre SMC )

Gelişen sektör ile birlikte artan talep karşısında, hammadde üretim proseslerine, hidrolik presleri ve termoset enjeksiyon makinelerini ekleyerek, proje bazında ve fason olarak, müşterilerinin bitmiş ürün ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. 80 ton ’dan 1200 ton’a kadar bir yelpazede 12 adet Hidrolik Pres ve 2 adet Termoset Enjeksiyon ile üretim yükünüzü hafifleten güvenilir çözüm ortağınız konumundaki Literatür Kimya, kompozit sektörünün öncü kuruluşları arasındadır.

Yatırımlarında teknoloji ve kaliteye öncelik veren Literatür Kimya, 2015 yılında termoset enjeksiyon üretimine giriş yapmış ve Krauss Maffei Enjeksiyon Makinelerini kalıplama parkuruna dahil ederek, otomotiv ve elektrik sektörüne hizmet vermeye başlamıştır.

2016 yılında yüksek kaliteli SMC üretebilmek için ikinci SMC makinesi yatırımını Schmidt&Heinzmann olarak yapmış ve otomotiv sektörüne Class A SMC ile hizmet vermeye başlamıştır.

2019 yılında yeni binasını, Literatür Kimya’nın 2018 yılında patentini aldığı ilk ürünü olan SMC' den üretilmiş Literline ile inşa etmiştir. Kolon, kiriş, profil gibi hiçbir konstrüksiyona ihtiyaç duymadan kendi kendini taşıyabilen yapıda olan Literline, contalı ve somunlu vidalar kullanılarak montajlanması ile çatı sistemlerinde hızlı, basit ve daha sağlam bir dönemin yol göstericisi konumundadır.

Avrupa ülkelerinde farklı yanmazlık standartları nedeniyle ve ülkeler arası işletilen araçların ortak bir standarda uygun olması gerekliliği ile EN 45545 ortaya çıkmıştır. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda Arge çalışmalarında da hız kesmeyen Literatür Kimya, 2018 yılında, EN 45545 ( Fire Protection on Railway Vehicles / Demiryolu Araçlarında Yangın Koruması) standartlarını karşılayan SMC formülasyonunu çalışmış ve başarılı olmuştur.

2019 yılı Ağustos Ayında, CF-SMC ( Karbon Elyaf SMC ) termoset kalıplama bileşiminin, Türkiye’ de ilk olarak denemesini yapan Literatür Kimya, Epoxy Karbon Elyaf SMC, Üretan Karbon Elyaf SMC, Vinil Ester Karbon Elyaf SMC hammaddelerini müşterilerinin hizmetine sunmuştur.

2021 yılında artan müşteri talepleriyle hem kapasite arttırmak hem de verimliliği arttırmak için yatırım yapan Literatür Kimya, üçüncü makinesinin yatırımını da Schmidt&Heinzmann olarak yapmıştır.

SMC

Cam elyaf, reçine ve dolgu malzemelerinşin iki film arasında birbirine…

SMC-1

BMC

Cam elyaf, reçine ve dolgu malzemelerinin yoğurularak birleştirilmesi ile Sıcak…

BMC2-1

CF-SMC

Türkiye'de ilk üretim denemelerini yapan Literatür Kimya başarılı sonuç aldığı…

Cf-Smc-Karbon-Elyaf

LITERLINE

Uçak hangarından hayvancılığa kadar bir çok alanda kullanılabilir. Evinizde, işletmenizde,…

LiterlineUrun